«

»

aug
11

Vi behöver hjälp!

För att märka ut våra skoterleder använder vi stickbuskar eller ruskor, som en del kallar dom. Det behövs ca 1500 st för att täcka behovet för en säsong. Nu finns det ett bra tillfälle för dig som kan tänka dig att hjälpa klubben med att fixa fram ruskor. Camp Polcirkeln har nämligen röjt en hel del ris runt campingen och lagt delar av detta ris vid uppfarten mot K4-parkeringen.

Nu behöver vi någon eller några som kan hjälpa klubben med att kvista dessa och samla dom i buntar!

Är du i området och kan tänka dig hjälpa klubben i några timmar? Ta kontakt med personalen på Camp Polcirkeln så visar dom dig vad som ska göras!

Stort TACK på förhand!

ruskbehov

Många ruskor behövs för att märka ut lederna. Här är Hasse W och Janne U på väg över till Gardejaur i klubbens tjänst.

 

Lämna ett svar

Din epost kommer inte att publiseras.

Du kan använda följande HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>