«

»

jun
03

Angående skoterförbudsfrågan

Med anledning av artiklar i Norran Och Pite-tidningen den 13:e maj.  P.g.a. ett ogenomtänkt handlande av klubbens ordförande så blev det en olycklig framtoning på mötet den 11/5 på Arjeplogs kommun. Klubbens styrelse har nu haft ett möte och enats om följande:

Polcirkelns Skoterklubb skall INTE verka för att några förbud införs. Däremot önskar vi en FORTSATT respekt för skoterförbuden i vissa områden som årligen utfärdas i början på April, samt en ÖKAD respekt för förbudet som moder natur själv utfärdar på försommaren då andelen barmark är större än delen som är snötäckt.

 //Styrelsen, Polcirkelns Skoterklubb.
Norrandump_sned

Lämna ett svar

Din epost kommer inte att publiseras.

Du kan använda följande HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>